Czy słyszałeś kiedyś o hostingu reseller, która od pewnego czasu zyskuje na popularności? Czym tak naprawdę jest i co go charakteryzuje? Sprawdzamy, czy i kiedy hosting reseller się opłaca!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest hosting reseller?
  • Czym charakteryzuje się hosting reseller?
  • Jakie są zalety i wady hostingu reseller?
  • Kto może być resellerem hostingu?

Co to jest hosting reseller?

Wpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest hosting reseller? Jak sama nazwa podpowiada, polega ona na odsprzedawaniu usług. Ale w jaki sposób?

Reseller hostingu (osoba fizyczna lub firma; często freelancerzy, agencje marketingowe itp.) odsprzedaje usługi hostingowe, ale nie należące do siebie. Są to pakiety i produkty firm zewnętrznych. Korzystając z takiego rozwiązania w praktyce, na opłacanej przez Ciebie fakturze znajdziesz dane resellera, a nie hostingodawcy, do której faktycznie należą serwery. Generalnie reselling hostingu jest bardzo popularny wśród firm zajmujących się tworzeniem witryn internetowych www.

Zalety hostingu reseller

Jakie są zalety hostingu reseller? 

Przede wszystkim brak konieczności zawierania umów z danym hostingodawcą. Zamiast korzystać z osobnej oferty hostingu (hostingu www, dedykowanego czy VPS), możesz skorzystać z współdzielonej przestrzeni udostępnionej przez firmę zajmującą się działalnością internetową. To właśnie takie podmioty - jak już wcześniej wspomniano - bardzo często zajmują się resellingiem nadmiaru zasobów hostingu, z którego korzystają. To dla nich dodatkowe źródło zarobku, a dla Ciebie okazja do skorzystania z (nierzadko) taniego hostingu. Źródło zarobku, ale jednocześnie obowiązek, gdyż to na resellerze spoczywa obowiązek zarządzania udostępnionym hostingiem.

Należy oczywiście mieć na uwadze, że żadna firma zewnętrzna nie udostępni przestrzeni dyskowej, którą sama potrzebuje. Zakup hostingu reseller sprawdza się więc głównie przy niedużych stronach internetowych (np. większość blogów), które nie potrzebują zbyt wiele miejsca na serwerze.

Przykład - firma X zajmująca się tworzeniem stron www wykupiła dla swoich prywatnych celów hosting z 2000 GB przestrzeni. Ich własna firmowa strona internetowa zajmuje jednak 500 GB, a więc 75% przestrzeni dyskowej się marnuje. Zarząd firmy postanawia coś z tym zrobić i zezwala na odsprzedaż/udostępnienie (a więc reselling) części niewykorzystanej przestrzeni. Niech to będzie 1000 GB. W rezultacie firma X zajmuje 25% wykupionego hostingu, kolejne 25% zostawia w rezerwie, a 50% nadmiaru oferuje jako hosting reseller. Możesz skorzystać z takiej oferty, a pomocą techniczną i administrowaniem systemu zajmie się firma X.

Przy okazji zobacz, co powinien mieć dobry hosting w 2023 roku.

Wady hostingu reseller

Hosting reseller może - ale nie musi - mieć jednak dla użytkownika kluczową wadę. Chodzi o cenę. Wszystko zależy od wysokości marży, na jaką zdecyduje się reseller.

Czasami może być ona niezauważalna (w przypadku, gdy reseller chce wyjść "na zero" przez zakup zbyt drogiego i zbyt rozbudowanego hostingu, z którego zasobów nie korzysta w 100%), czasami jednak ceny mogą być mniej atrakcyjne. Panuje wolny rynek i każdy może sobie ustalić własny cennik! To od Ciebie zależy, czy z niego skorzystasz, ale żeby nie przepłacać, porównaj swoją znalezioną ofertę reseller z najlepszymi hostingami www i VPS w darmowej porównywarce hostingów hostdog.pl!

Istnieje jeszcze jedna wada hostingu reseller. W razie ewentualnych awarii czy problemów technicznych jesteś zdany nie na hostingodawcę, jego techników i ekspertów, a na zewnętrzną firmę, która wcale nie musi tak szybko i skutecznie radzić sobie z różnego rodzaju problemami związanymi z hostingiem.

I ty możesz być resellerem hostingu!

A co w sytuacji, gdy sam planujesz pozostać resellerem hostingu? Zwiększ swoje przychody i sprzedawaj swoim klientom nie tylko usługi z prowadzeniem stron internetowych, ale także z ich hostowaniem! 

Jak możesz przyciągnąć klientów do swojej oferty reseller? Kilkoma argumentami - choćby w postaci obniżenia kosztów przez zrezygnowanie z dedykowanego administratora. Mało tego - wszystkie serwisy znajdują się w jednym miejscu, ale są od siebie całkowicie odseparowane. Ewentualne zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem jednego z nich nie ma wpływu na pozostałe. Aspekt bezpieczeństwa to niezaprzeczalny walor hostingu reseller. Poza tym klient może oczekiwać elastycznej oferty, a Ty możesz stworzyć dla niego niemal nieograniczone możliwości! Niemal, gdyż ograniczone posiadanymi zasobami.

Nie możesz jednak zapominać o sporej odpowiedzialności za udostępnianie hostingu reseller innym osobom. Nie ma innej możliwości - musisz dobrze znać narzędzia i mieć wiedzę na temat bezpieczeństwa i działania systemów hostingowych. 

Hosting reseller - podsumowanie

Hosting reseller to rodzaj hostingu, z którego możesz sam skorzystać lub... możesz go oferować. To drugie tylko pod warunkiem sporej wiedzy i umiejętności związanych z hostingiem witryn internetowych.

Oferty hostingu reseller mogą być atrakcyjne cenowo (a czasem wręcz przeciwnie), istnieje ponadto ryzyko trafienia na "firmę krzak", która wcale nie radzi sobie z hostingiem od strony technicznej. Warto jednak wziąć pod uwagę hosting reseller u znanej firmy, która np. zajmowała się lub wciąż zajmuje kodowaniem, pozycjonowaniem czy szatą graficzną Twojej witryny www. Taki reseller może być zaufany!

Cechy dobrego hostingu reseller - sprawdź je zanim podejmierz decyzję:

  • bezpieczna serwerownia, najlepiej na terenie Polski (choć nie zawsze musi to być zaleta - zobacz więcej tutaj)
  • b. wysoki uptime (czas działania serwera bez awarii, co najmniej 99% i więcej)
  • wsparcie techniczne, a więc pewność udzielenia pomocy w razie potrzeby
  • naturalnie zakres oferty, jaka Cię interesuje - tu reseller może dostosować się do Twoich potrzeb

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.