Jaki hosting pod Prestashop będzie obecnie najlepszym rozwiązaniem? Jakie wymagania musi spełniać serwer, aby optymalnie i wydajnie zarządzać Twoim sklepem internetowym w 2023 roku? Odpowiadamy na te i inne pytania w naszym artykule.

Co to jest Prestashop?

Zacznijmy jednak od początku. Czym właściwie jest Prestashop?

Prestashop to darmowe oprogramowanie umożliwiające założenie sklepu online. Jeżeli planujesz lub będziesz planował sprzedaż internetową, to Prestashop będzie bardzo dobrym wyborem! Projekt jest udoskonalany od momentu jego powstania, a więc od 2005 roku. Obecnie najnowsze wersje to PrestaShop 1.7.8.9 (kwiecień 2023) i PrestaShop Edition 8.0.4 (maj 2023).

Przez te lata jego twórcy udoskonalili i wciąż udoskonalają narzędzie. Jego głównymi zaletami są:

  • łatwość i intuicyjność obsługi
  • wydajność (dzięki optymalizacji serwer nie jest zbytnio obciążony)
  • wiele języków mnogość modyfikacji
  • duża społeczność (łatwo o porady choćby na FB)

Do Prestashop przekonało się też wiele Polaków! Według najnowszych danych, aż 24% sklepów online w polskim Internecie opartych jest na Prestashop wyprzedzając m.in. WooCommerce (19%) czy Shoper (16%).

Jak widać, platforma Prestashop ma wiele nieocenionych zalet. Jakie jednak są wymagania tego narzędzia? Jakie parametry musi spełniać hosting, aby Twój sklep online na Prestashop był wydajny i szybki w działaniu?

Wymagania hostingu dla Prestashop w 2023 r.

Oto oficjalne wymagania hostingowe Prestashop, jakie znajdziesz na witrynie internetowej tej platformy:

  • System - Unix, Linux lub Windows (zalecany Unix)
  • Web server - Apache Web server 1.3 (lub nowszy)
  • PHP 5.2 (lub nowszy)
  • MySQL 5.0 (lub nowszy)
  • 128 MB RAM na serwerze (absolutne minimum to 64 MB RAM; im więcej, tym lepiej)

Jedno jest pewne - Prestashop potrzebuje hostingu z powyższymi lub najlepiej lepszymi parametrami, ale nie tylko one. Co jeszcze przyda się dla Twojego e-sklepu?

Dyski SSD

Szybkość działania to podstawa każdej strony internetowej, a zwłaszcza sklepu online. Badania wykazują zależność konwersji od prędkości działania. Każda sekunda ma znaczenie - poszczególne podstrony Twojego e-sklepu powinny ładować się praktycznie od razu, a każda sekunda zwłoki może wpłynąć na rezygnację potencjalnego klienta. Jak temu zapobiec?

Oczywiście zainwestować w serwery z szybkimi dyskami SSD (a najlepiej NVMe), które zapewniają najwyższą możliwą szybkość. Dobrze też, gdy hosting wspiera http2 czy Litespeed. Strony www postawione na takim serwerze działają błyskawicznie!

Certyfikaty SSL

Bez certyfikatów SSL się nie obejdzie w XXI wieku! Może i kiedyś stanowiły one dodatkową opcję, ale dziś jest to konieczność. Tym bardziej, że wiele hostingów oferuje darmowe Let's Encrypt, nie musisz więc płacić dodatkowo za certyfikat.

SSL widoczny jest w budowie adresu url. Strony internetowe z tym certyfikatem zaczynają się od https://, a nie http:// - literka "s" oznacza szyfrowanie SSL. W praktyce taka witryna www jest nieporównywalnie bezpieczniejsza, a w sklepie online chodzi właśnie o bezpieczeństwo danych klientów. Wszak będą w formularzu zakupowym umieszczać swoje dane, musisz więc zadbać o SSL na swoim e-sklepie!

Tym bardziej, że współczesne przeglądarki internetowe mogą alarmować użytkowników o braku bezpiecznego połączenia (braku https = brak SSL). Żaden potencjalny klient nie wejdzie, ani tym bardziej nic nie kupi w takim sklepie internetowym online. Nie ma wyjścia - SSL musi być!

Tranfer danych

O ile SSL to kwestia raczej techniczna i zawsze można je wgrać, o tyle pakiety hostingu (zazwyczaj - przynajmniej hosting www) mają dość sztywne pakiety, choć zdarzają się i elastyczne, bo skalowalne oferty. Co to znaczy w przypadku transferu danych GB?

Chodzi o wielkość ruchu wyrażana w MB/GB. Każda czynność internauty (wejście na Twoją witrynę, jej podstrony, napisanie opinii/komentarza pod danym produktem itp. itd.) zużywa pewien transfer danych. Jeżeli planujesz założyć sklep online liczysz zapewne na spory ruch, a przez to dużą skalę potencjalnych klientów i konwersję. Ta ma napędzać sprzedaż, a więc Twoje zarobki! Nie możesz jednak wybrać hostingu z niewelkim transferem, bo w połowie miesiąca może okazać się, że wejście na Twoją stronę e-sklepu będzie już niemożliwe przez wyczerpany transfer.

W tym przypadku polecamy "na start" przynajmniej 1000 GB (1 TB) transferu miesięcznego, a najlepiej nielimitowany transfer. Jak szaleć, to szaleć!

Pojemność serwera

Duży sklep internetowy zajmuje dużo miejsca. Same pojedyncze listingi produktów ze zdjęciami, ich opisami i innymi mediami mogą zajmować kilka czy kilkanaście megabajtów.

Aby zapewnić optymalną stabilność i wydajność, postaw na jak najbardziej pojemne dyski >500 GB. Oczywiście - jak już wcześniej postulowano - niech to będą szybkie dyski SSD/NVMe.

Jaki hosting pod Prestashop?

Oto polecane przez nas hostingi www pod Prestashop:

Hostovita - pakiet Słodki

Pakiet Słodki firmy Hostovita spełnia wszelkie wymagania pod Prestashop. Ma PHP 5 i nowsze (wersje 7 i 8), Apache, MySQL i działa na Linuxie. A to nie wszystko. Zapewnia szybkie dyski SSD, nielimitowany transfer miesięczny, bezpłatne certyfikaty SSL. Strona będzie szybko się ładować dzięki technologii http2. Co prawda "na start" dostaniesz tylko 10 GB przestrzeni dyskowej, ale po jej zapełnieniu w 75% dostaniesz w kolejnym dniu o 1 gigabajt więcej. W praktyce przy rozrastaniu Twojego sklepu internetowego, będzie też rosła przestrzeń dyskowa, którą można nazwać nielimitowaną.

Home.pl - Hosting Profesjonalny

Hosting Profesjonalny od Home.pl również ma PHP 5 i nowsze (PHP 7) czy Apache. Poza tym hostingodawca oferuje w tym pakiecie m.in. darmowe certyfikaty SSL, http2, nielimitowany transfer danych w skali miesiąca czy aż 500 GB przestrzeni dyskowej. Całkiem nieźle! Jeżeli to dla Ciebie zbyt mało, to wybierz wariant Hosting Premium z aż 2000 GB (2 TB)!

az.pl - Hosting Standard

Kolejnym wartym rozważenia hostingiem pod Prestashop w 2023 r. jest pakiet Hosting Standard. Dostaniesz tu zarówno nową wersję PHP 8.2, Apache czy MySQL, ale co jeszcze? Hostingodawca zapewnia szybkie działanie stron internetowych (dyski NVMe, technologia http2) oraz nielimitowany transfer miesięczny. Pojemność konta wynosi bardzo solidne 500 GB NVMe. W az.pl należy jednak osobno dokupić certyfikat SSL, ale w skali roku kosztuje on jedynie około 20-30 złotych.

Hosting dla Prestashop w 2023 - podsumowanie

Hosting dla Prestashop w 2023 roku powinien spełniać szereg kryteriów. Przypominamy najważniejsze z nich:

  • duży (najlepiej nieograniczony/nielimitowany) transfer danych
  • duża (im więcej, tym lepiej) przestrzeń dyskowa
  • certyfikaty SSL
  • szybkie dyski SSD/NVMe
  • Apache
  • MySQL
  • PHP 5.2 lub nowsze
  • http2 i/lub Litespeed

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.