HTTPS to szyfrowany wariant protokołu HTTP i nieodłączny element adresu każdej strony internetowej. Jakie korzyści wynikają z jego zastosowania na swojej witrynie i czy warto go wdrażać? Oto 3 najważniejsze powody, dla których warto zainwestować w szyfrowany protokół HTTPS.

1. Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych użytkownika to podstawa, a ich wyciek może być bardzo nieprzyjemny w skutkach - również dla właściciela domeny. Nie warto więc szukać na tym polu oszczędności, a potraktowanie kwestii bezpieczeństwa na zasadzie "jakoś to będzie" wcześniej czy później z pewnością zakończy się bardzo źle.

O szyfrowanie danych, a więc o bezpieczeństwo użytkownika witryny www, dbają certyfikaty SSL (Secure Socket Layer) oraz ich rozwinięcie TLS (Transport Layer Security). Zapobiegają one przechwytywanie, a także modyfikowanie przesyłanych danych.

Szukając dobrej oferty hostingu - a tą znajdziesz w porównywarce hostingu hostdog.pl - musisz kierować się również dostępnością SSL. Certyfikaty te oferowane są przez wiele hostingodawców, choć niekoniecznie w najtańszych planach. Dostępne SSL mogą jednak kosztować dodatkowe kilkaset i więcej złotych na rok!

Ale spokojnie, istnieje bowiem darmowa alternatywa SSL - Let's Encrypt. Dzięki niej przesył danych na naszej stronie jest szyfrowany i to bezpłatnie! Tego typu ochrona nie jest (jeszcze) zbyt często spotykana w ofertach hostingów. Oto niektóre firmy z Let's Encrypt w cenie pakietu:

Niezależnie od wyboru certyfikatu SSL (komercyjny, darmowy) jest to jeden z elementów charakteryzujących bezpieczną stronę internetową.

2. SSL jest korzystne dla pozycjowania

Nieważne, czy prowadzisz bloga, sklep internetowy czy inny rodzaj witryny internetowej - chcesz być jak najwyżej w pozycji Google. Tak się jednak składa, że algorytm tej najpopularniejszej wyszukiwarki premiuje szyfrowane strony z HTTPS. Oprócz bezpieczeństwa dochodzi również kolejny czynnik za stosowaniem HTTPS - widoczność w sieci www.

Będąc nisko w Google nic nie sprzedasz, ani nawet nie będziesz w stanie się skutecznie reklamować. Usłyszałeś od kogoś, że strony z HTTPS ładują się wolniej od "zwykłych" z HTTP? Rzeczywiście, obserwuje się niewielkie różnice w prędkości ładowania witryn na korzyść tych ostatnich. Nie są to jednak tak istotne rozbieżności, aby poświęcać dla nich bezpieczeństwo danych i pozycjonowanie SEO. Zwłaszcza, że istnieje sposób, aby zbilansować ową stratę przez dodatkowe "S" w adresie url.

Chodzi o technologię HTTP/2, która pozwala wczytywać strony internetowe tak szybko, jak te bez szyfrowania, a czasami nawet jeszcze szybciej! Uwaga - jeżeli zależy Ci na tej funkcjonalności, musisz dokładnie przeanalizować propozycje hostingodawców pod tym kątem.

HTTP/2 jest dostępny m.in. w ofertach następujących hostingodawców:

Uwaga! Nie każdy pakiet ww. firm oferujących hosting www musi mieć HTTP/2. W szczególnych przypadkach technologia ta może być niedostępna dla niższych (tańszych) planów.

3. Informowanie użytkownika o potencjalnym niebezpieczeństwie

Co prawda brak szyfrowania certyfikatem jest widoczny gołym okiem (brak literki "S" w ścieżce adresu witryny www), to od pewnego czasu jesteśmy dodatkowo informowani o potencjalnym zagrożeniu.

W 2017 roku przeglądarki stron www Chrome oraz Firefox wprowadziły specjalne alerty ostrzegające ich użytkowników przed zagrożeniem w sieci. Nie tylko one, bo od przynajmniej połowy 2018 roku te same ostrzeżenia uświadczymy w tak niszowej przeglądarce internetowej, jak Slimjet. Komunikat zgłaszający potencjalne zagrożenie wyświetli się np. podczas:

  • płatności online
  • rejestracji nowego konta na stronie/forum itd.
  • logowaniu się na swoje konto

Ostrzeżenie o braku szyfrowania danych może skutecznie zniechęcić niejedną osobę do finalizacji transakcji online. To kolejny bardzo ważny argument, aby zadbać o szyfrowany protokół HTTPS!

Jak już wcześniej wspomniano, HTTPS może włączyć nasz hostingodawca. Wybierz taki pakiet hostingu, który oferuje certyfikaty SSL lub Let's Encrypt.

Komentarze