Z pewnością nieraz spotkałeś się ze skrótem "cdn.", ale raczej nie w tym kontekście. Czym zatem jest CDN? Co to za technologia, którą można spotkać w hostingach internetowych? Jak się okazuje, jest ona bardzo pożyteczna!

Co to jest CDN?

CDN (ang. Content Delivery Network) to sieć serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Ich lokalizacje nazywamy punktami obecności (PoP - ang. Points of Presence), a ich zasada działania jest bardzo prosta. 

Sieci rozproszone CDN mogą być zlokalizowane na terenie jednego kraju czy większego regionu geograficznego - nawet całego kontynentu! Jak działa w praktyce CDN i dlaczego jest taki przydatny?

Jak działa CDN?

Działanie CDN opiera się na buforowaniu statycznych elementów witryn internetowych. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim różnego rodzaju multimedia (zdjęcia, filmy), ale także na przykład pliki JavaScript czy kod HTML. Połączone serwery rozproszone na danym obszarze (kraju/kontynencie/kilku kontynentach) współpracują ze sobą, przenosząc m.in. wcześniej wymienione zasoby i elementy strony www. W praktyce oznacza to znacznie szybszy dostęp do witryn internetowych bez względu na liczbę unikalnych użytkowników w danym czasie!

Szybsze działanie witryn lubi algorytm Google, który foruje strony o lepszym page speed strony. W konsekwencji używanie rozproszonych sieci CDN może stanowić synergię dla SEO, a więc pozycjonowania strony.

Sieci CDN - przykłady

Bodaj najbardziej koronnym przykładem efektywnego wykorzystywania CDN jest... YouTube. Ten bardzo popularny serwis z treściami wideo nie działałby tak szybko i stabilnie, gdyby nie wzajemna współpraca wielu serwerów rozmieszczonych na całym świecie w ramach sieci CDN.

Zastanawiałeś się może, jak to jest możliwe, że podstrona z canym filmikiem ładuje się niemal od razu (pominając oczywiście nachalne i wszędobylskie reklamy na kontach nie premium). To nie tylko zaleta Twojego być może i bardzo szybkiego łącza internetowego - YouTube działa tak efektywnie właśnie dzięki zastosowaniu sieci CDN! Serwis inteligentnie przerzuca zasoby na serwer najbliżej Twojej lokalizacji, stąd jego błyskawiczna reakcja na Twoje komendy.

CDN w polskich hostingach

CDN dostępny jest m.in. w ofercie home.pl (technologia firmy Comodo). Dostaniesz w niej m.in. ochronę przed atakami DDoS i przyspieszenie strony internetowej. Aby skorzystać z CDN w home.pl, należy posiadać usługę Ochrona WWW.

Jak podkreśla home.pl, jego serwery CDN znajdują się w aż 29 lokalizacjach na całym świecie, co zapewni optymalny i szybki dostęp do Twojej witryny internetowej z każdego miejsca na globie.

Ale home.pl nie jest osamotniony w kwestii sieci CDN w Polsce. Usługę tę zapewnia też choćby nazwa.pl, a więc wielki rywal home.pl z naszego krajowego podwórka. Jak zauważa ten hostingodawca, strony internetowe korzystające z sieci CDN ładują się znacznie szybciej niż konkurencyjne witryny pozbawione tej technologii. Niezależnie od współrzędnych geograficznych internauty, może on liczyć na taki sam czas reakcji, gdyż i tak będzie się łączył z najbliższym dla niego serwerem CDN.

Jak podaje nazwa.pl, posiada on serwery połączone w ramach CDN w Polsce (Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa oraz Wrocław) oraz w Amsterdamie, Madrycie, Waszyngtonie i Seattle.

Oferty hostingów home.pl i nazwa.pl - a także pozostałych usługodawców - możesz bezpłatnie porównać w naszej porównywarce hostdog.pl.

Hostingi z CDN - podsumowanie

Sieci rozproszone CDN mają same zalety! Nie dość, że poprawiają szybkość działania strony internetowej - nawet w skali całego globu - to jeszcze mają duży wpływ na poprawę SEO i bezpieczeństwo.

Dzięki szybszej reakcji witryny www, poprawia się automatycznie jej pozycjonowanie w Google. To z kolei wpływa na większą liczbę odwiedzających i ewentualną konwersję. W dodatku sieci CDN są w stanie zabezpieczyć Twoją stronę przed atakami DDoS. Czego chcieć więcej?

 

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.