Zastanawiasz się, jaki wybrać hosting w 2024 roku? Startując z własną stroną lub sklepem internetowym będziesz potrzebował hostingu, czyli miejsca na serwerze podłączonym do Internetu, gdzie trafią pliki Twojego serwisu internetowego. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki dobry hosting wybrać w 2024 roku?
  • Jaki powinien być dobry hosting?
  • Jaki polecany hosting na bloga, stronę firmową i e-sklep?
  • Na co uważać wybierając hosting?

Wybór ofert hostingowych jest spory i generalnie większość z nich ma podobne parametry, dlatego w tym artykule napiszemy na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie hostingu.

Jaki powinien być dobry hosting w 2024 roku?

Cechy dobrego hostingu internetowego w 2024 - i nie tylko 2024 - roku:

  • dobrą cenę,
  • wysoką niezawodność,
  • dużą szybkość,
  • dyski SSD,
  • dostępność certyfikatów SSL w cenie,
  • skuteczny support,
  • regularny backup,
  • spory limit transferu.

Jak sam widzisz, istnieje dość sporo parametrów, które powinny być spełniane przez dobry hosting w 2024 roku. Czy któryś z wyżej wymienionych terminów jest nie do końca jasny? Już wyjaśniamy!

Dyski SSD - dawne twarde dyski HDD niemal odeszły w niebyt. Jeżeli chcesz szybkiego serwera, to powinien być on zbudowany na szybkich dyskach SSD, a najlepiej NVMe. Na szczęście obecność SSD nie wpływa rażąco na cenę, ba - niejednokrotnie hostingodawca A z takimi dyskami jest tańszy od hostingodawcy B z dyskami starszego typu, a więc HDD. To dla Ciebie bardzo dobra wiadomość!

SSL w cenie - certyfikaty SSL wpływają nie tylko na bezpieczeństwo (szyfrowanie protokołu HTTP -> HTTPS), ale też na pozycjonowanie. Google bardzo lubi strony z certyfikatem SSL/Let's Encrypt, a więc te, które zaczynają się od https://. Brak literki "s" w adresie URL zapewne wpłynie destrukcyjnie na Twoją stronę! Po pierwsze, sporo ludzi może być zniechęcona do kliknięcia, zwłaszcza, jak przeglądarka zaalarmuje o potencjalnie niebezpiecznym połączeniu. Po drugie, sporo ludzi nawet nie zauważy Twojej witryny w wynikach wyszukiwania, bo dostanie swoistego "bana" od Google. SSL musi być, najlepiej w cenie pakietu! Na szczęście w 2024 roku ma go sporo hostingów www.

Backup - nic innego, jak kopia bezpieczeństwa. Praktycznie w każdej ofercie hostingu www usługa ta jest dostępna "od ręki". Niektórzy hostingodawcy oferują 1x backup dziennie, inni nawet częstsze kopie bezpieczeństwa. Czasami backup możesz przeprowadzić samodzielnie kiedy tylko zechcesz, a kopia Twojej strony może być zapisana np. na dysku Twojego komputera osobistego.

Support - jak sama nazwa wskazuje, to pomoc techniczna dla Twoich usług hostingowych. Nie zawsze będziesz (albo prawie nigdy) w stanie naprawić jakiś błąd na serwerze i/lub swojej stronie internetowej. Od czego jest darmowy support? Dobrze, gdy jest aktywny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W zależności od operatora, kontakt z nim może odbyć się za pomocą infolinii (najczęściej w określonych godzinach), maila, czatu na żywo, formularza lub za pomocą panelu administracyjnego. Z którego skorzystać w razie potrzeby? Wybór należy do Ciebie!

Prywatny blog, strona firmowa, sklep a parametry hostingu

Dla każdego coś innego - wybór parametrów przyszłego hostingu jest uzależniony od rodzaju serwisu, który chcemy uruchomić.

Mały serwis

Najmniej wymagające pod względem parametrów są małe strony prywatne i firmowe, prywatne blogi, niewielkie strony typu "portfolio" oraz strony - wizytówki.
W wypadku posiadania jednej z tego rodzaju stron Twoje potrzeby zaspokoi prawie każda płatna oferta hostingowa, dlatego wybór warto uzależnić przede wszystkim od ceny.

Pojemność, która będzie wystarczająca dla większości małych stron to 3 GB, a transfer miesięczny - 20 GB. Jeśli na stronie planujemy umieścić dużą ilość materiałów np. zdjęciowych parametry te należy odpowiednio zwiększyć.

Strona firmowa

Jeśli chcesz uruchomić nieco bardziej rozbudowaną witrynę powinieneś już zwrócić większą uwagę na parametry takie jak pojemność, transfer i szybkość działania. Pojemność będzie ograniczała ilość plików, jakie możesz załadować na serwer, w przypadku strony są to zdjęcia, filmy, dokumenty do pobrania i inne materiały, które chcesz prezentować na swojej witrynie.

Ważny jest też transfer, czyli ilość megabajtów danych (MB), jakie mogą pobrać internauci odwiedzający Twoją stronę. Limit transferu zależy od planowanej ilości odwiedzin przyszłego serwisu. Przykładowo, jeśli jednorazowe załadowanie Twojej strony głównej wykorzystuje 1 MB to przy ilości odwiedzin 1000 wizyt na miesiąc transfer wyniesie około 1 GB. Oczywiście należy doliczyć do tego wszystkie inne podstrony składające się na witrynę oraz np. pliki do pobrania, jeśli takie udostępniasz.

Warto ten parametr oszacować z 2-3 krotnym zapasem, żeby potem nie trzeba było sięgać zbyt głęboko do portfela jeśli okaże się, że za przekroczony transfer trzeba dopłacić. Niektóre firmy mogą również zablokować stroną po wykorzystaniu dopuszczalnego transferu.

Kolejną ważną sprawą jest szybkość wczytywania strony. Nie chcesz chyba, aby użytkownicy  zbyt długo czekali na załadowanie Twojego serwisu?

Na szybkość mają wpływ przede wszystkim:

  1. Oprogramowanie serwera (czyli środowisko, system operacyjny, bazy danych),
  2. Lokalizacja (jeśli swoją ofertę kierujesz do polskich klientów to serwer powinien być zlokalizowany w Polsce),
  3. Dostępny limit pamięci.

W przypadku większości stron firmowych rozsądne minimum pojemności to 5 GB, a transferu 50 GB na miesiąc.

Sklep internetowy lub rozbudowana witryna

Im większa strona lub aplikacja tym większe wymagania stawiać będzie hostingowi. Uruchamiając sklep warto zadbać przede wszystkim o dużą pojemność dysku (dobre zdjęcia produktów zajmują sporo przestrzeni dyskowej) i transfer.Ważny jest również duży zapas pamięci, ponieważ systemy do obsługi sklepów są zwykle rozbudowanymi aplikacjami i do płynnego działania potrzebują jej całkiem sporo. W zastosowaniach e-commerce ważne jest również posiadanie certyfikatu SSL (aby umożliwić użytkowników bezpieczne, szyfrowanie połączenie do Twojego sklepu), dlatego warto sprawdzić czy dostawca hostingu umożliwia instalację takowego.

Należy również sprawdzić czy hosting będzie dobrze współpracował z systemem sklepowym, z którego planujemy skorzystać. Tutaj trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wersję PHP, niezbędne do działania aplikacji dodatkowe rozszerzenia PHP oraz na wersję bazy danych MySQL. W przypadku niektórych większych systemów sklepowych (Prestashop lub Magento) typowy współdzielony hosting może być już niewystarczający do sprawnego działania i w takim wypadku dobrze będzie się rozejrzeć za serwerem VPS lub dedykowanym. W przypadku sklepu i rozbudowanych aplikacji należy szukać hostingu o pojemności minimum 20 GB i transferze miesięcznym 100 GB i więcej.

Hosting 2024 - jedna strona czy kilka?

Jeśli w ramach jednego hostingu planujemy uruchomić tylko jedną witrynę, blog lub sklep, to sprawa jest prosta. Na wszystkich hostingach będzie taka możliwość.

Natomiast jeśli chcemy na jednym koncie hostingowym trzymać kilka stron to musimy zwrócić uwagę na to, czy hostingodawca umożliwia podłączenie do konta wielu domen i utworzenie wielu baz danych. Dobrze jest też sprawdzić ile konkretnie. W przypadku utrzymywania wielu stron na jednym hostingu ważna jest też jak największa separacja usług - tutaj warto zwrócić uwagę na stosowany w danej firmie panel administracji (np. panel DirectAdmin umożliwia większą niezależność poszczególnych stron niż rozwiązania autorskie opracowane przez daną firmę)

Należy też oczywiście pamiętać o odpowiednim zwielokrotnieniu parametrów takich jak pojemność dyskowa i transfer miesięczny.

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting w 2024 roku?

Na początku wypisaliśmy najważniejsze cechy dobrego hostingu www w 2024 roku. Poniżej przybliżamy wybrane aspekty, które nie dla wszystkich muszą być oczywiste.

Niezawodność hostingu

Tutaj sprawa jest prosta - chcemy aby nasz serwis działał możliwie niezawodnie. Oczywiście mimo zapewnień firm hostingowych nie da się całkowicie uniknąć awarii, ale dobrze jest się upewnić, że będą one ograniczone do minimum, szybko usuwane, a o wszystkim co może negatywne wpłynąć na stabilność naszej strony będziemy informowani odpowiednio wcześniej.

Trudno jest „z góry” ocenić niezawodność hostingu, tutaj warto się kierować przede wszystkim opiniami i oceną innych użytkowników. Warto poczytać także o renomie, historii oraz posiadanej przez danego dostawcę infrastrukturze sieciowej (np. czy firma posiada własne centrum danych, ile i jakie łącza zapasowe, czy stosuje sprzęt znanych dostawców, czy posiada zapasowe zasilanie itd.)

Warto także sprawdzić gwarantowaną dostępność usług i SLA (Service Level Agreement) - jeśli dany hosting je posiada.

Pomoc techniczna

W idealnej sytuacji powinniśmy korzystać z pomocy technicznej jak najmniej. Jednak najpewniej jakieś problemy po drodze wystąpią, dlatego pomoc techniczna i support wybranej firmy hostingowej powinny być jak najlepsze. Prawie każda firma oferuje pomoc przez e-mail 24h/dobę, większość oferuje również pomoc przez telefon (najczęściej w godzinach pracy, choć najlepsze firmy udostępniają telefon czynny całą dobę). Sprawdź również w jakim zakresie administrator hostingu będzie Ci mógł pomóc standardowo, a jakiego rodzaju pomoc będzie oferowana za dodatkową opłatą.

Tutaj najlepiej sprawdzić stronę internetową firmy, jej regulamin oraz również opinie użytkowników.

Panel administracji

Panel administracji powinien:

  • być prosty w obsłudze,
  • posiadać jak największą funkcjonalność i możliwości konfiguracyjne,
  • dobrze, gdy jest w języku polskim.

Jak widać trudno połączyć te dwie cechy, dlatego warto sprawdzić jakiego rodzaju panel administracji oferuje dostawca hostingu. Mniejsze firmy zwykle oferują jeden ze standardowych paneli (cPanel, DirectAdmin, Plesk), a większe - własne autorskie panele. Te pierwsze oferują częściej większe możliwości konfiguracji i elastyczność za cenę łatwości obsługi, dlatego polecane są nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy chcą mieć wszystko pod kontrolą.

Panel autorski jest z kolei bardziej przyjazny dla początkujących webmasterów, jednak ceną łatwości obsługi jest mniejsza elastyczność a także często brak możliwości ustawienia konfiguracji w dokładnie taki sposób jaki jest pożądany.

Jaki hosting wybrać w 2024 roku? Polecane hostingi

Jaki hosting będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Wszystko zależy od Twoich potrzeb, a raczej potrzeb Twojej witryny internetowej.

Jaki hosting dla blogera w 2024?

Jeżeli jesteś blogerem, to nie potrzebujesz największych fajerwerków zarezerwowanych dla wielkich sklepów internetowych. Dzięki temu Twój hosting nie musi wiele kosztować, co udawadnia LH.pl ze swoim pakietem Hosting Mango (WordPress). Co w nim dostaniesz i w jakiej cenie?

  • pojemność 30 GB,
  • transfer bez limitu,
  • konta e-mail bez limitu,
  • domeny bez limitu,
  • bazy danych bez limitu,
  • konta FTP bez limitu,
  • szybkie dyski SSD,
  • darmowe certyfikaty SSL,
  • dostęp do SSH,
  • backup 1x dziennie,
  • support przez infolinię, e-mail, czat.

Wszystko to za jedyne 46,12 zł brutto za... całe 12 miesięcy! Tak - za niecałe 50 złotych rocznie zyskasz znakomite warunki umowy! Jeżeli jednak 30 gigabajtów przestrzeni dyskowej to dla Ciebie nieco za mało, to zobacz na inne hostingi dla blogerów w 2024 roku. Z pewnością znajdziesz dla siebie coś niezwykle interesującego!

Jaki hosting dla strony internetowej w 2024?

A jaki powinien być hosting dla "standardowej" strony internetowej? Boisz się, że przesadzisz w jedno lub drugą stronę? Kupisz zbyt mały serwer, który szybko przestanie Ci wystarczać i odwrotnie - zamówiona kobyła będzie się u Ciebie marnować, bo nie będziesz wykorzystywał możliwości hostingu nawet w 10%? Wybierz elastyczny serwer w dhosting, który skaluje zasoby w zależności od potrzeb! Co w nim dokładnie dostaniesz?

  • min. pojemność 50 GB (możliwość skalowania),
  • transfer bez limitu,
  • konta e-mail bez limitu,
  • domeny bez limitu,
  • bazy danych bez limitu,
  • konta FTP bez limitu,
  • szybkie dyski SSD,
  • darmowe certyfikaty SSL,
  • dostęp do SSH,
  • backup 1x dziennie (przechowywanych jest 7 ostatnich kopii strony + 1 kopia skrzynki e-mail)
  • support 24/7.

Brzmi zachęcająco i to tym bardziej, że za pierwszy rok hostowania swojej witryny internetowej zapłacisz tylko 100 zł netto, a więc 123 zł z VAT. Czego chcieć więcej?

Jaki hosting dla sklepu internetowego w 2024?

Sklepy online to jedne z najbardziej wymagających witryn pod względem konfiguracji serwera. Zwykły hosting www nie da tu rady, nie mówiąc już o serwerze współdzielonym. Z bardzo dobrej strony prezentuje się topowy hosting VPS od Cal.pl - pakiet VPS Pro. Dostaniesz w nim m.in.:

  • pojemność 160 GB,
  • transfer 25 TB miesięcznie,
  • 4 rdzenie procesora,
  • 8 GB RAM,
  • publiczne IP (IPv4/IPv6),
  • szybkie dyski SSD,
  • ochrona DDoS,
  • system operacyjny Linux,
  • backup FTP serwera VPS,
  • bezpłatny support.

Konfiguracja serwera jest dość potężna, co ma też swoje odzwierciedlenie w cenie. Cal.pl życzy sobie za niego obecnie nieco ponad 1700 zł brutto za rok. Trzeba jednak przyznać, że na tle konkurencji jego VPS ma konkurencyjne ceny!

Szukasz serwera pod swój sklep online? Szukasz więcej ofert tego typu, a może nie wiesz, co powinien mieć taki hosting? Zobacz jaki kupić hosting pod sklep internetowy!

Jaki hosting w 2024 roku? Podsumowanie

Wybór dobrego hostingu to ważna sprawa. Stabilny, szybki i funkcjonalny hosting to solidna podstawa do rozwoju naszego internetowego przedsięwzięcia. Przed rozpoczęciem przeglądania ofert określ potrzeby swojej strony i przygotuj minimalne wartości parametrów jakie powinien posiadać szukany hosting. Na rynku hostingowym propozycji jest sporo, dlatego znalezienie kilku różnych, które spełnią nasze wymagania nie powinno być trudne.

Dzięki dużej konkurencji dobry hosting można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach, ale nie warto kierować się wyłącznie ceną. Ważniejsza od niej jest niezawodność i opinie o firmie hostingowej, które gwarantują, że nasza przyszła strona będzie zawsze dostępna dla klientów a my w spokoju będziemy mogli zająć się rozwojem naszego biznesu.

Najlepszy hosting znajdziesz w bezpłatnej porównywarce hostdog.pl!

 

Komentarze

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Hostdog.pl nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.